Echoes™ – 100 let finského designu a architektury
V roce 2017 slaví Finsko 100. výročí nezávislosti. Vzhledem k tomu, že architektura a design tvoří významnou součást finské identity, jedná se o přirozenou volbu oslavit sté výročí Finska jejich prostřednictvím.

Vernisáž výstavy se bude konat dne 19. října 2017 a bude pouze pro pozvané hosty. Výstava bude otevřena pro veřejnost od 20. do 30. října 2017, denně od 10:00 do 21:00 hodin, ve výstavní síni Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1. Vstup zdarma.

Výstava oslaví 100. výročí nezávislosti Finska poutavým vyprávěním o finském designu a architektuře. Echoes(TM) vedle vybrané a oblíbené klasiky představí i méně tradiční klenoty a svěží díla, takže vznikne fascinující dialog a příběh určený mezinárodnímu publiku. Nad výstavou převzal záštitu bývalý finský předseda vlády Paavo Lipponen. Výstava je součástí oficiálního programu Finsko 100.

Vystavované objekty a stavby svědčí o zájmu a úloze designérů a architektů při podporování sociálního rozvoje, rovnosti a celkové prosperity. Odlehlá poloha, drsné klimatické podmínky a historické události zanechaly stopy na osobité kvalitě finského designu a architektury. Ta se často vyznačuje jednoduchou elegancí a pragmatismem v kombinaci s optimálním využitím materiálů, které splňují nejvyšší standardy kvality.

Výstava staví mosty mezi minulostí a přítomností a vrhá světlo jak na podobné, tak na rozdílné znaky v oblasti designu a architektury. Oba obory vyrůstají ze společných témat a zdrojů inspirace, ale každý z nich se vyvíjel samostatně a našel si vlastní způsob vyjádření pomocí charakteristických materiálů a tvarů.

Příběh výstavy Echoes™ je členěn na osm hlavních témat: ticho, rovnost, krajina, světlo & tma, růst, uměle vyrobené, tradice a komunita. Nápad uspořádat tuto výstavu pochází od designérky a umělecké pedagožky Laury Isoniemi. Na pozdější rozsáhlé přípravě se podílel multidisciplinární kurátorský tým vedený architektem profesorem Rainerem Mahlamäkim.

Pražskou výstavu Echoes™ pořádá velvyslanectví Finska v Praze ve spolupráci s přehlídkou designu Designblok 2017, a to díky financování ze strany Nadace Finsko 100 a štědré podpoře našich partnerů.

Hlavními partnery jsou Isku, Kone, Nokian Tyres, Ruukki, Liisa Kylmälä, YIT Corporation a YIT Česká republika.

Partnery jsou Aquatis, Caverion Česká republika, Dejmark, Finlandia Vodka, Finny - Honka - CZ, Fiskars, Hansa Česko, Metsä Tissue Slovakia, Metso Czech Republic, Škoda Transportation, Tatrafan, Terichem Tervakoski, Tieto Czech, YIT Slovakia a Severská obchodní komora v České republice.

Další informace a fotografie najdete na následujících webových stránkách:

www.echoes100.com

www.facebook.com/echoes100/