Harley-Davidson® na výstavě EICMA uvolnil další informace o modelu LiveWire™ 2019
  • Harley-Davidson® dnes odhalil další informace o novém elektrickém motocyklu LiveWire™
  • Detailní popis podvozku a odpružení od Marca McAllistera, viceprezidenta pro portfolio a plánování produktů
  • Mezi technické vlastnosti patří sedm jízdních režimů, tři z nich si může jezdec sám nadefinovat, a špičkové plně nastavitelné odpružení Showa
  • Další údaje a informace o předběžných objednávkách budou zveřejněny v lednu 2019.

Dnes odpoledne proběhlo evropské představení nového elektrického motocyklu Harley-Davidson® LiveWire™ na tiskové konferenci na motocyklové výstavě EICMA v Miláně. Během prezentace Marc McAllister, viceprezident pro portfolio a plánování produktů, odhalil netrpělivě očekávané technické údaje a podrobné informace o prvním modelu z připravovaného portfolia elektrických motocyklů Harley-Davidson.

Výkon

Motocykl LiveWire používá elektromotor s permanentním magnetem, který nabízí okamžitou dodávku točivého momentu při otočení plynové rukojeti – to se promítá do neuvěřitelné akcelerace a vzrušujícího dojmu z jízdy. Motor je usazený nízko v motocyklu, aby se snížilo celkové těžiště a zlepšila se ovladatelnost v každé rychlosti i snadné držení stroje po zastavení. Model LiveWire je konstruován tak, aby vydával podmanivý zvuk, jeho výška a intenzita postupně roste s rychlostí – nový zvuk, který reprezentuje hladkou elektrickou sílu motocyklu LiveWire.

Podvozek

Stabilitu podvozku maximalizuje pevný rám, který byl navržen pro obratné a jisté ovládání na ulicích velkoměst i zábavné svezení na zatáčkovitých silnicích. Konstrukce modelu LiveWire využívá motor jako nosný prvek hliníkového rámu, na který navazuje špičkové plně nastavitelné odpružení Showa®. Zadní odpružení Showa® BFRC-lite® (Balanced Free Rear Cushion-lite) typu monoshock doplňuje přední vidlice Showa SFF-BP® (Separate Function Fork-Big Piston®). Obě jednotky jsou vyladěné tak, aby odpovídaly vysokému výkonu a zaručovaly výjimečně kvalitní tlumení při nižších rychlostech – ideální pro kombinovanou jízdu v typickém městském prostředí.

Pro ještě dokonalejší ovladatelnost je LiveWire osazen předními brzdiči Brembo Monoblock. Ty se zakusují do dvou kotoučů o průměru 300 mm s výbornou reakcí, citlivostí i dostatečným výkonem při brzdění. Jisté vedení za jízdy zvyšuje systém ABS systém kontroly trakce TCS – oba jsou součástí standardní výbavy modelu LiveWire – spolu s pneumatikami H-D/Michelin Scorcher (180 mm vzadu/120 mm vepředu). Jezdec si může přesně nastavit požadovaný průběh výkonu motocyklu LiveWire pomocí sedmi jízdních režimů – čtyři jsou standardní, nastavené přímo z továrny, další tři režimy si může jezdec nadefinovat podle svých představ.

Technologie

Barevný dotykový TFT displej s vysokou kvalitou obrazu a výborným kontrastem obsahuje širokou nabídku informací v přehledném uspořádání. Náklon displeje je možné nastavit, takže si každý jezdec najde perfektní pozorovací úhel. TFT displej také podporuje konektivitu Bluetooth, díky které si jezdec může zobrazit údaje o navigaci, hudbě a další informační obsah.

Motocykl LiveWire používá systém baterie RESS (Rechargeable Energy Storage System), který se skládá z lithium-iontových buněk chráněných žebrovaným krytem z litého hliníku. LiveWire je také vybaven malou samostatnou 12V lithium-iontovou baterií pro napájení světel, ovladačů, klaksonu a přístrojového displeje. Nabíjení je možné přímo z běžné elektrické zásuvky prostřednictvím vestavěné nabíječky Level 1, napájecí kabel lze snadno uložit pod sedlo motocyklu. LiveWire umožňuje také nabíjení z nabíječek Level 2 a Level 3 nebo systému DC Fast Charge (DCFC) prostřednictvím konektoru SAE J1772 (USA) nebo konektoru CCS2 – IEC typ 2 (mezinárodní). Všichni dealeři Harley-Davidson, kteří budou prodávat model LiveWire, také budou mít veřejnou nabíjecí stanici.

Design a styl

Styl modelu LiveWire je stejně působivý, jako jeho výkon. Řídí se základním designérským imperativem značky Harley-Davidson: „Důraz na Motor“. Stejně jako je u předchozích modelů Harley-Davidson hlavním designovým prvkem nádherný motor V-Twin, také u modelu LiveWire je nejvýraznějším prvkem elektrický motor. Z jeho lesklé skříně a mechanického, svalnatého obrysu vyzařuje vysoký výkon, který se tiše skrývá uvnitř. Hliníková skříň bateriového systému RESS byla navíc tvarována pomocí elegantních chladicích žeber. Ostatní kryty a plasty využívají nejmodernější technologie v oblasti barev a lakování. Dávají stroji elegantní výraz pomocí eloxovaných povrchů a zvýrazňují křivku od krytu baterie až po úzkou zadní část. Zadní blatník obepíná zadní kolo tak těsně, že je za jízdy téměř neviditelný.

Model LiveWire, který přijde na trh v roce 2019 a během konference byl předveden v produkční verzi, již byl potvrzen v letošní oficiální zprávě „Plán Harley-Davidson“.  30. července 2018 společnost Harley-Davidson zveřejnila svoji zrychlenou strategii budování nové globální jezdecké základny. Společnost má v úmyslu využít své silné pozice v oboru a kvalitní dealerské sítě a investovat do dalších oblastí, které posílí zájem nových zákazníků a zajistí udržitelný růst do budoucnosti. Jako součást této zrychlené strategie se společnost Harley-Davidson chce stát lídrem v elektrifikaci motocyklové oblasti a agresivně, avšak promyšleně investuje do technologií elektrických vozidel. Společnost Harley-Davidson věří v budoucnost elektrických motocyklů a do roku 2022 má v úmyslu nabídnout kompletní portfolio elektrických modelů.

Vize, která nyní vyvrcholila produkčním modelem LiveWire, začala projektem Project LiveWire. Ten byl představen ve formě prototypu v roce 2014 pro posouzení budoucího potenciálu motocyklů s elektrickým pohonem ve stylu Harley-Davidson.

Model Harley-Davidson LiveWire vychází z dlouholetých zkušeností shromážděných během testovacích jízd LiveWire Demo Tour a intenzivního vývojového programu. Díky tomu nabídne jezdcům úplně nový zážitek z jízdy na vysoce výkonném motocyklu. Okamžitý zátah elektrického motoru motocykl LiveWire umožňuje ohromující akceleraci – stačí „vzít za plyn“ – bez nutnosti ovládání spojky či řazení. Nízké těžiště, pevný hliníkový rám a špičkové nastavitelné odpružení se promítly do dynamické jízdy a obratnosti. Výkon a dojezd modelu LiveWire jsou optimalizovány pro jízdu po městě.

Nový model Harley-Davidson LiveWire bude v prodeji od příštího roku. Podrobné informace o ceně a předběžných objednávkách budou zveřejněny v lednu 2019. Další informace najdete na adrese h-d.com.

-ln-

Fotogalerie