Nejskvělejší den pro psy a jejich páníčky
Centrální park Lužiny byl již podruhé místem konání PSÍHO DNE s Prahou 13. Jeho cíle je pomoc psům bez domova. Podpořit tuto akci srdcařů příšla celá řada známých tváří.A jaký vztah mají ke čtyřnohým mazlíkům?

Pro Pepu Carduje jejich fenka Tiffany (Louisianský leopardí pes) vzorem ideální partnerky. „Vítá mě radostně, i když se mnou doma nikdo nemluví a při chladných večerech mě zahřívá v posteli. Ideální partner, v mém případě partnerka.“ Na vztahu člověka se psem také velmi oceňuje, že se díky hafanovi dostane více do přírody, stejně jako Zdeněk Žák, který se svou ovčandou Sissi rád chodí „prohánět“ zajíce. „Sissi pro mě znamená více pohybu, trpělivosti a sebezapření. Největší radost jí dělá, když se na procházce v poli objeví zajíc a ona se může krásně proběhnout a pak si postěžovat, že ho nechytla,“ popisuje Zdeněk, jak vypadají jejich společné procházky. 

Hafani závodili v atraktivních amatérských dostizích a ve skoku do výšky, ochutnávali nejrůznější pamlsky a dobrůtky a se svými páníčky se výborně bavili. Nechyběla ani psí módní přehlídka originálních i praktických oblečků z psího obchodu REBEL DOG a veterináři z VET CENTRUM Stodůlky zde zdarma očipovali padesát pejsků a zodpovídali veškeré dotazy. Na naplnění hlavního smyslu celé akce, tedy pomoci opuštěným psům, se podílely téměř tři tisíce návštěvníků. A pozor! Ve skoku do výšky padl nový český rekord. Výmarský ohař HEROIC SHADOW SHEFIS "Shedy" pokořil hranici stodvaceti centimetrů a překonal tak vítězný skok z loňska o deset centimetrů. Ani letos nedošlo k žádné psí potyčce a louka opět zůstala bez jediné známky hojného počtu psích tlapek.

„Velice mě těší, že se první ročník povedl tak, že můžeme PSÍ DEN pořádat i letos a věřím, že se stane tradiční akcí každý rok. Největší radost mi dělá, když se dozvím, že díky této akci našel nějaký pejsek pána a že jsme opět pomohli finančně útulkům. Ač pejskům ráda pomáhám a šířím osvětu, ani letos nesměla chybět zábava v podobě netradičních soutěží. A úsměvy se to tu jen hemžilo,“ komentovala spokojeně průběh sobotního odpoledne Karolína Hájková, která PSÍ DEN opět organizovala.

Ze známých osobností něžného pohlaví dorazila Lucii Benešovou, která je na pejsky zvyklá od malička, stejně jako její děti. „Pes je pro mě nezbytný rodinný parťák. Od mala mám psa, nebo i dva.“ Na PSÍ DEN přišla se synem Štěpánem, jeho Otíkem (Brabantík) a fenkou Potamií neboli Potou (voříšek), kterou zachránili a dovezli si ji z řeckého ostrova Thassos z vesnice Skala Potamie. Vždy usměvavá Veronika Kubařová dorazila se svým osmi měsíčním Barneym (rasa „Výběr z bobulí, aneb voříšek, jak říká). „Za těch šest měsíců, co ho máme doma, nás Barney naučil, že špína neexistuje. Existuje jen mít místo koberce šišky, jehličí a třísky“ směje se Veronika, která dále prozradila, že nedávno s Barneym nafotila fotku do benefičního kalendáře. Vendula Křížová nebo Jana Stryková se také angažují v pomoci psům v nouzi. Obě mají ke zvířatům vřelý vztah a obě mají po svém boku chlupaté kamarády Bohunku (Irský teriér) a Jonáše (Krátkosrstá kolie). „Angažuji se především v potlačování množíren v České republice. Vzhledem k tomu, že se naše vláda nestaví k této problematice příliš aktivně, nejlepší bojem je osvěta,“ vysvětluje Jana Stryková. Vendula Křížová zase prozradila, že pravidelně chodí navštěvovat psí útulek, který podporuje i finančně.

PSÍ DEN s Prahou 13 si letos nenechala ujít také Kateřina Stočesová, která zvířata doslova miluje. „Bělka (rasa „Vetaj“ - vesnické tajemství) je plnohodnotným členem naší rodiny, jako veškeré naše zvířectvo. Nejraději má, když s námi snídá nebo jezdí na výlety a může sedět na přední sedačce,“ popisuje Kateřina. S ohledem na pracovní vytíženost se Kateřina pomoci pejskům už nemůže věnovat tolik, jako dříve, a tak se snaží pomoci alespoň tím, že ve svém okolí propaguje adopci pejsků z útulků.Pomoc psům v nouzi není cizí ani krásné Tereze Fajksové. Doma má čtyřnohého parťáka z útulku a i dalším hafanům se stejným osudem aktivně pomáhá hledat nový domov.

Foto: Psí den s Prahou 13

Fotogalerie