Neuvěřitelné! Petr Jákl získal do svého filmu držitele dvou Oscarů Michaela Caina!
Režisér Petr Jákl odtajnil další herecké eso, které se objeví v jeho historickém velkofilmu Jan Žižka. Nejdříve získal americkou hvězdu Bena Fostera a nyní odtajnil další jméno. Je to jedna z největších osobností světové kinematografie, držitel dvou Oscarů a není to nkdo menší než Michael Cain. Herec známý ze snímků Pravidla moštárny, Mládí, Batman začíná a mnoha dalších, si ve filmu zahraje jednu z nejvýraznějších rolí, fiktivní postavu Lorda Borše, pravou ruku krále Václava IV. a bojovníka za práva obyčejných lidí.

„Do poslední chvíle jsem nevěřil, že si Michael Caine ve filmu opravdu zahraje a navíc jednu ze zásadních rolí. Když mi ale o víkendu zavolal a řekl mi, jak moc se na natáčení těší, tak jsem pomalu začal věřit, že se zázrak stává skutečností. Michael Caine je pro mě naprostá legenda a ani ve snu bych si nedokázal představit, že budu mít někdy tu čest režírovat film, ve kterém bude hrát,“ prozradil režisér a producent Petr Jákl.

Dvojnásobný držitel Oscara Michael Caine  hrál ve více než stovce filmů. Věděli jste, že spolu s Jackem Nicholsonem jsou tito dva herci v každém desetiletí od roku 1960 jedinými, kteří byli nominovaní  na tuto prestižní cenu v hlavní či vedlejší roli? Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli pak získal Michael Caine  ve filmu Hana a její sestry (1986) a Pravidla mošťárny (1999). Získal také tři Zlaté  glóby za filmy Tichý hlas, Jekyll & Hyde a Rita.

Nezapomenutelný byl  také například v divácky úspěšné Nolanově trilogii Batman začíná, Temný rytíř a Temný rytíř povstal, kde ztvárnil sluhu Alfreda Pennyworthe, nebo ve filmech Podfukáři, Interstellar, Kingsman: Tajná služba, Dokonalý trik, Potomci lidí a v mnoha dalších. Zahrál si také v komediálním dramatu Mládí (2015), za nějž obdržel Evropskou filmovou cenu pro nejlepšího herce. Od října můžeme v českých kinech Michaela Caina vidět v pravdivém příběhu o jedné z největších loupeží diamantů v britské historii ve filmu Králové zlodějů režiséra Jamese Marshe (snímek výše je právě z tohoto filmu).

Z obsazení této herecké hvězdy má obrovskou radost i producent filmu Cassian Elwes, který sám získal desítky cen po celém světě včetně tří Oscarů. „Od první chvíle, co jsem začal pracovat ve filmovém průmyslu, jsem snil o tom, že budu jednou dělat film s Michaelem Cainem. Teď se ten sen stal skutečností a já ani nedovedu popsat, jak jsem šťastný. Je to živoucí legenda!“ doplnil hollywoodský producent.

Více o pětaosmdesátiletém herci, který by se měl zúčastnit zářijové části natáčení, sdělí Petr Jákl na tiskové konferenci k filmu ve čtvrtek 13. září.

Jan Žižka vzniká za podpory Státního fondu kinematografie, Nadačního fondu Praha ve filmu Prague Film Fund, Creative Europe MEDIA, Crestylu, Hlavního města Prahy, Středočeského kraje či předsedy senátu Parlamentu České republiky Milana Štěcha. Do českých a světových kin by se měl dostat v roce 2020, u nás jej bude distribuovat společnost BIOSCOP.

Informace a foto poskytla: Jana Šafářová

Fotogalerie