Češi kupují tisíce levnějších knih díky benefitní kartě či poukázce
Za mnohem výhodnějších podmínek, které umožňují benefitní karty a poukázky, si zaměstnanci v tuzemsku již bez mála půl roku nakupují knihy v knihkupectvích. Nákupy skutečně nabírají na obrátkách. Zvýhodněné nákupy umožňuje novela zákona o dani z příjmu, která od začátku letošního roku přiřadila prodej tištěných knih mezi volnočasové zaměstnanecké benefity. „V praxi to znamená, že na každé knize lidé při platbě volnočasovou kartou nebo poukázkou Edenred Benefits „ušetří“ až 31 %. Poukázka je totiž osvobozena od daně z příjmu a odvodů na zdravotní a sociální pojištění,“ uvádí Zbyněk Vystrčil ze společnosti Edenred.

„Nákupy se postupně rozjíždějí. V lednu lidé prostřednictvím našich karet a poukázek v knihkupectvích utratili zhruba 330 tisíc korun, což při průměrné ceně jedné publikace ve výši 300 korun představuje asi jedenáct set knih. V březnu už útraty přesáhly milionovou hranici, což odpovídá více než třem tisícovkám prodaných knižních publikací.  A čísla nám dále rostou. Ukazuje se, že lidé si na nový benefit postupně zvykají,“ doplňuje Zbyněk Vystrčil.

Edenred, který je největším světovým poskytovatelem benefitů, umožňuje nákupy knih prostřednictvím karet či poukázek jak v kamenných knihkupectvích, tak na internetu. „V současné době čítá naše partnerská síť stovky kamenných a desítky internetových knihkupectví.  Patří mezi ně největší prodejci knih jako Neoluxor, Albatros Media, Knihy Dobrovský, KOSMAS nebo Grada, tak i menší regionální knihkupci,“ doplňuje Zbyněk Vystrčil.

Novou formu prodeje vítají především knihkupci a nakladatelé, kteří věří, že tato změna v Česku rozšíří čtenářskou obec. „Prostřednictvím poukázek u nás nakupují jak stávající zákazníci, kteří dříve platili hotovostí, tak i zákazníci noví, kteří předtím kupovali knihy pouze sporadicky nebo vůbec. Podařilo se nám tak ke čtení získat další čtenáře, což nás těší,“ uvedl Josef Žák z nakladatelského domu Albatros Media, pod který spadá knižní e-shop albatrosmedia.cz.  

Volnočasové zaměstnanecké benefity jsou stále oblíbenější odměnou nad rámec běžné mzdy a zaznamenávají každoročně výrazný nárůst zájmu. Ve svém součtu volnočasové zaměstnanecké benefity od společnosti Edenred čerpá 110 000 zaměstnanců z více než
3 000 firem. Průměrná výše jedné útraty je 200 Kč.

Zdroj: Marek Pražák