Vítězem Automobilových klenotů se stal Mercedes-Benz 680 S z roku 1929
V sobotu 27. dubna proběhl již čtvrtý ročník akce Automobilové klenoty. Ty jsou přehlídkou a zároveň i soutěží vzácných historických aut z minulého století. Klenoty se uskutečnily v Galerii Golf Hostivař, vozidla tak byla vystavena na trávníku golfového areálu. Přehlídku ovládl automobil Mercedes-Benz 680 (r. 1929). Součástí programu bylo kromě výstavy také zpřístupnění samotné galerie veřejnosti. Všechny dosavadní ročníky Automobilových klenotů měly své téma a ani letos jedno nechybělo. Tento rok oslavily sté narozeniny automobily Zbrojovka a devadesáté narozeniny automobily JAWA. A právě oslava těchto tvou výročí se stala tématem letošního ročníku Automobilových klenotů.

Akce začala v deset hodin dopoledne otevřením vstupních bran pro návštěvníky. O půl jedenácté proběhlo slavnostní zahájení, na kterém pronesli svá slova primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, starosta městské části Praha 15 Michal Fischer a prezident Veteran Car Club ČR Václav Kavka. Na ně navázala herecká dvojice Barbora Munzarová a Martin Trnavský a také ředitel akce Jiří Martinka. Celá událost pak byla tradičně zahájena nastartováním motoru jednoho z vozidel. Tento rok se jím stal závodní automobil Zbrojovka Z18/S z roku 1927 přezdívaný “Pekelník”.

Po zahájení si mohli návštěvníci prohlédnout vystavovaná auta. Ta jsou pro každý ročník pečlivě vybírána a proto je už samotná účast automobilu na akci známkou jeho vysoké kvality. Do soutěže byli zapojeni i návštěvníci, kteří hlasovali v anketě právě o ten jejich nejoblíbenější klenot. Nebyli ale jediní, kdo vozidla hodnotil. V rámci soutěže Concours d´ Elegance byly automobily hodnoceny odbornou porotou. Vítězné klenoty byly vyhlášeny v 15 hodin v rámci slavnostního defilé vozidel na červeném koberci. Absolutním vítězem přehlídky se stal Mercedes-Benz 680 S z roku 1929 vystavovatele Františka Kudely. V divácké anketě pak první tři místa obsadily automobily Hispano Suiza H6C Tulipwood (r. 1924), Jawa Minor I. limusína (r. 1939) a Zbrojovka Brno Z12 Sport (1927).

Na akci nechyběl ani doprovodný program. Novinkou letošního ročníku bylo zpřístupnění Galerie Golf Hostivař veřejnosti. K vidění bylo více jak třicet uměleckých děl renomovaných i začínajících tvůrců. Svou tvorbu zde vystavuje například David Černý, Stanislav Kolíbal, Lukáš Rais, Karel Malich a Pavel Chramosta. Některá díla jsou v Galerii umístěna trvale, jiná po čase putují dál. Galerie je veřejnosti zpřístupněna pouze několik dní v roce a proto návštěvníci Automobilových klenotů neváhali a její sbírku navštívili. V rámci spolupráce Galerie Golf Hostivař s partnerem akce Artlines vystavili svá díla také umělci Michal Škapa a Jiří Macht. Ti vytvořili ku příležitosti Automobilových klenot kolekci uměleckých děl na téma automotive art.

Atmosféru akce zpříjemnilo hudební vystoupení kapely Hot Wings a pro gurmány nechybělo ani občerstvení. Během dne se grilovalo a k dispozici bylo i pivo z oblíbeného pivovaru Hostivar. Nechyběl ani program pro děti, které se mohly projet na vozidlech přizpůsobených jejich velikosti. Tento rok se jednalo již o čtvrtý ročník akce a po jeho úspěchu je jisté, že se za rok v Hostivaři klenoty opět objeví.

Automobilové klenoty 2024, 4. ročník

Galerie Golf Hostivař, U Golfu 565, 109 00, Praha 10

další informace: www.automobiloveklenoty.cz, www.galeriegolfhostivar.cz