Cesta Petra Jákla do Hollywoodu nebyla úplně jednoduchá
Petr Jákl navštívil Hollywood poprvé v roce 2000, když se vrátil jako judista z Olympijských her v Sydney a dostal roli po boku Vina Diesela ve filmu XXX. Zakrátko byl obsazen do snímku Česká spojka, Vetřelec vs predátor nebo komedie s Mattem Damonem Eurotrip. Nyní se ale prosadil v Hollywoodu dokonce i jako producent.

Vše začalo produkováním nejdražšího českého filmu Jan Žižka, díky čemuž se na něj začali obracet hollywoodští producenti a nabízeli mu spolupráci, kterou Jákl skvěle využil. Během posledních tří let produkoval v Hollywoodu film například s Al Pachinem, Robertem DeNirem, Johnem Malkovichem, Piercem Brosnanem, Samuel L. Jacksonem, Morganem Freemanem nebo Russel Crowem. Připravuje několik desítek dalších projektů například s Georgem Clooneym, režisérem Batmana Mattem Reevesem, režisérem Jameso Bonda Markem Forsterem nebo Stevenem Kingem

Jákl se snaží věnovat především developmentu projektů od úplného začátku, a proto úzce spolupracuje se společností ZQ Entertainment, v jejíž čele stojí Ara Keshishian, který se ve filmovém byznyse pohybuje už mnoho let. Zastupoval velké hvězdy, jako například Natalii Portman v době Oscarového triumfu filmu Černá labuť. Nyní však připravuje spolupráci s dvojnásobným držitelem Oscara Anthony Hopkinsem a Petr Jákl je u toho a nebude to první setkání s tímto filmovým velikánem. Poprvé se setkali v roce 200O v Praze při natáčení filmu Česká spojka. K jeho překvapení si ho tehdy pozval k sobě do karavanu. “Bylo to pro mě něco neuvěřitelného, protože Anthony Hopkins byl v té době na vrcholu své kariéry (po Mlčení jehňátek) a já měl možnost s ním natáčet. Chtěl sem se ho na plno věcí zeptat, ale ptal se jen on mě. Na Olympiádu. Strašně ho to zajímalo, a tak jsme si povídali o judu“, zavzpomínal Petr Jákl.

Ale první setkání s ním nedopadlo úplně podle vašich představ. „Hrozně jsem se připravoval na to, až Hopkinse na natáčení poprvé uvidím. Marek Vašut, který v České spojce také hrál a uměl v té době lépe anglicky mě připravoval na to, co mu mám říct a že ho musím oslovovat Sire, protože dostal tenhle titul od Anglické královny. Vše jsem si pořád dokola opakoval, abych to nespletl. Pak došlo ke čtení scénáře s režisérem a přišel tam nějaký dědula v čepici. Tak sem mu jen tak mimochodem podal ruku a řekl „Hi“. Marek na mě začal dělat posunky a já si konečně všimnul, že to byl Hopkins.“ svěřil se Jákl. Po více než dvaceti letech se opět setká se Sirem Anthony Hopkinsem, ale už ne jako herec, ale jako producent. 

Prosadit se v Hollywoodu nebylo opravdu jednoduché. Je důležité zvolit tu správnou cestu, ale to vždy nestačí. „Hollywood je obří mašina na filmy, které generují miliardy dolarů a pokud nemá někdo ostré lokty, tak se nemá šanci prosadit. Nejdůležitější jsou kontakty, které jsem budoval přes 20let. Vše se ale rozběhlo jen díky Žižkovi, protože nikdo nevěřil, že se mi povede dát dohromady takový film. Jakmile se tak ale stalo, tak mě všichni začali něco nabízet. Nejen produkování ale i režii. Od té si ale chci teď dát chvíli pauzu, protože je moc náročná na čas a já se chci věnovat víc rodině“, říká Petr Jákl.

ZQ Entertainment stojí za akčním thrillerem Locked (remake argentinského filmu  4x4) právě s Anthony Hopkinsem, po jehož boku si zahraje i Glen Powell známý především z nového Topgunu. Spoluproducentem je režisér Sam Rami (Spiderman, Doktor Strange). Mladý zloděj po vloupání do luxusního vozu zjistí, že nemá nic pod kontrolou, a že uvízl ve smrtící pasti nastražené tajemným mužem. Proč se však stal jeho obětí, co je to za prapodivnou hru? Na to vám odpoví až film natočený podle scénáře Michaela Arlena Rosse, který režíruje David Yarovesky.

Poslední Jáklův producentský, ale i režijní počin Jan Žižka běží v současné době prakticky po celém světě a na všech online platformách si vede skvěle.