Koncepční vůz Peugeot e-LEGEND
Protože nuda není součástí naší DNA, protože samočinnost neznamená monotónnost a protože  přechod na nové zdroje energií nevymaže 120 let automobilové historie, zrodil se koncepční vůz Peugeot e-Legend. Tato vzrušující vize budoucnosti ztělesňuje potěšení z jízdy a má podobu nádherného ikonického vozidla. Je oslavou genů a elegance dědictví značky Peugeot. Byl představen na pařížském autosalonu 2018.

#UNBORING THE FUTURE

Peugeot se vždy aktivně podílel na různých technologických převratech. Pustil se i do přechodu  na nové zdroje energií s přesvědčením, že technologie a potěšení z jízdy mohou jít ruku v ruce. Před značkou Peugeot jsou nová teritoria, která lze zdokonalit, a nové výzvy, na které chce odpovědět. Je samozřejmostí, že v každém z  vozů budou přítomny hodnoty značky: kvalita bez kompromisů, vytříbený design a  instinktivní řízení.

Ztělesněním této vize je koncepční vůz Peugeot e-Legend, skutečný předmět touhy, který přináší svobodu pohybu a nabízí výběr z nekonečné plejády zážitků: #UNBORING THE FUTURE.

Získávání času

V současném prostředí, kde na naše smysly neustále útočí různé vjemy a ze všech stran přicházejí informace, je pravděpodobně jednou z nejcennějších věcí mít čas sám pro sebe i čas pro odpočinek a zklidnění. Samočinné řízení vám pomůže tento čas pro sebe najít a získat ve svém voze nové zážitky.

Peugeot e-Legend nabízí v závislosti na typu silničního provozu nebo nálady řidiče čtyři režimy řízení.

Dva autonomní:

 • SOFT: upřednostňuje pohodlí cestujících. Digitální zobrazování na displejích s obsahem informací omezeným na nezbytné minimum;
 • SHARP: přesné a dynamické nastavení vozu. Možnost maximálního připojení k digitálním aktivitám (sociální sítě, diář atd.).

V autonomním režimu se konfigurace interiéru koncepčního vozu Peugeot e-Legend přizpůsobuje:

 • díky elektronické technologii řízení („by wire“) se volant zatáhne pod zvukový panel a uvolní se prostor pro 49palcový displej,
 • přední sedadla se nakloní,
 • boční loketní opěrky se automaticky roztáhnou a uvolní velký úložný prostor a místo pro indukční nabíjení telefonů,
 • hlavní ovladače zůstávají dostupné přes středovou konzolu zabudovanou v sedadle řidiče.

Posádka se tak může věnovat své oblíbené zálibě. Může si zahrát videohru nebo sledovat film buď na zakřiveném centrálním displeji nebo na displejích zabudovaných do slunečních clon.

Dva manuální režimy:

 • LEGEND: režim „cruising“ používající tří budíky z modelu 504 Coupé a vyobrazení digitálně vytvořeného dřeva na jednotlivých obrazovkách,
 • BOOST: dynamické stimulující řízení díky výkonnému elektromotoru. „Ponoření“ do vozu s promítáním silnice na jednu velkou obrazovku.

Ponoření do zvuku využívající konektivitu

Koncept Peugeot e-Legend nabízí ve spolupráci se společností SOUNDHOUND Inc.®, která je lídrem v oblasti technologií umělé inteligence, osobního asistenta s hlasovým ovládáním, který je přizpůsobený pro samočinné řízení. Řidič může jedinou větou změnit režim řízení vozu, pustit svůj oblíbený seznam skladeb či otevřít nebo zavřít elektricky ovládané dveře vozu. Systém odpovídá digitalizovaným hlasem Gillese Vidala (šéfdesignér značky Peugeot) a obsahuje 17 jazyků! Verze přizpůsobená našim sériovým vozidlům bude u výrobků značky Peugeot k dispozici do dvou let.

Peugeot a Focal připravily společně budoucí způsob poslechu zvuku spojující požadavek náročnosti a inovace pro jedinečný zvukový zážitek.

Akustická architektura FOCAL® zajišťuje bez ohledu na zdroj optimální rozptýlení zvuku. Systém zabudovaný do koncepčního vozu Peugeot e-Legend je předobrazem budoucnosti ozvučení interiéru a nabízí dvě zcela nové zvukové funkce:

 • „mapping“ umožňující například posílat pokyny navigace pouze řidiči, zatímco ostatní cestující mohou poslouchat hudbu;
 • „zoning“ umožňující úplnou individualizaci obsahu, díky níž je každý člen posádky ve své zvukové bublině a vzájemně se neruší.

Přímočaré dědictví

Koncepční vůz Peugeot e-Legend kombinuje své dědictví s nejmodernějšími technologiemi automobilového průmyslu a tím posiluje DNA značky. Peugeot dokazuje, že hyper-technologický vůz může být velmi atraktivní. Volba tvaru kupé pro autonomní vozidlo s použitím moderních postupů a realistických proporcí je příslibem silného zážitku z jízdy. Využití nových elektrických platforem rozšiřuje možnosti designérů tím, že odstraňuje technická omezení související se spalovacím motorem.

Atletický a smyslný vzhled

Koncepční vůz Peugeot e-Legend navazuje na dědictví značky. Nově pojímá hlavní znaky stylu vozu 504 Coupé:

 • lehká, atletická, výrazná a vybroušená silueta;
 • kabina, zaoblená směrem k zadní nápravě, s velkými prosklenými díly.

Při pohledu zepředu je vůz snadno identifikovatelný díky vizuálnímu podpisu se třemi drápy a dvěma dvojitými moduly. Pod světlomety je situovaná technická zóna zahrnující všechny funkce podpůrných prvků řízení. Celá přední maska je zasazena mezi přední blatníky a je připomínkou dřívějších pochromovaných nerezových nárazníků. Je rozdělena černým hliníkovým nosníkem na dvě části.

Vzadu se objevuje typický, velmi technologicky pojatý vizuální podpis modelové řady Peugeot se třemi drápy. Třetí brzdové světlo s multilamelovým systémem, v němž se odráží, je umístěno v horní části zadního okna a táhne se po celé jeho šířce.

Při pohledu z boku upoutá zejména prodloužení technické platformy ve spodní části a velká prosklená plocha inspirovaná poměrem plechu a skla u vozu Peugeot 504 Coupé. Tyto velké skleněné díly zaplavují interiér koncepčního vozu Peugeot e-Legend světlem. Oblouky kol jsou vytvarované směrem do karoserie a do předních jsou zasazeny průduchy vzduchu. Vše podtrhuje kovový oblouk kopírující boční okna a ozvláštňující zadní zapuštěné fazetové okno. Na displeji viditelném zvnějšku pod zadním oknem se před odjezdem objevuje personalizovaný pozdrav a úroveň nabití. Osobám venku se rovněž zobrazuje upozornění, že auto je v autonomním režimu. Dotykové ovládání dveří je důmyslně ukryto v bočním zadním okénku.

Protáhlá karoserie je vyvedena v šedém odstínu s jemným tónem „champagne“. Barva se podle vnějšího osvětlení mění od chromované odrážející okolní prostředí až po vzhled leštěného bronzu. Použitý postup je podobný tomu, který se používá u lahviček luxusních parfémů.

Rozměry koncepčního vozu Peugeot e-Legend (v cm):

 • délka: 465
 • šířka: 193
 • výška: 137
 • rozvor: 269

Devatenáctipalcová kola jsou opatřena pneumatikami Michelin.

Vysoké standardy u materiálů

Designéři, vedení cílem nabídnout elegantní a prosvětlený interiér, se zaměřili na teplé materiály, které vyvažují chladný vzhled digitálních přístrojů.

Nový koncept vrací na scénu samet. Luxusně provedený a na dotek příjemný hedvábný samet důmyslně využívá moderní techniku tkaní. Materiál je tkaný digitálně a speciálně pro koncept Peugeot e-Legend z lesklé nitě připomínající lesk sametu. Tyto materiály se používají i ve vozech Peugeot 3008 a 5008.

Horní části a dveřní otvory vyhotovila partnerská společnost Hervet Manufacturier® z tropického dřeva paldao pocházejícího z obnovitelných lesů. Toto exotické dřevo připomíná palisandrový nebo ebenový nábytek z 60. let. Tmavé žíly této odrůdy podtrhují tyrkysově modrý odstín použitý na sedadlech a podlaze. Toto moderní ztvárnění dřeva připomíná palubní desky verze GT u vozů Peugeot 3008, 5008 a 508.

Vůz je provoněn díky parfémovanému osvěžovači vzduchu, aby bylo vnoření do příjemného prostředí a personalizace dokonalá. Firma Ex-Nihilo® vytvořila dva parfémy speciálně určené pro koncept Peugeot e-Legend.

Útulná atmosféra

Základním cílem bylo, aby se posádka cítila ve voze příjemně, a to bez ohledu na režim řízení. K tomu napomáhá i nenápadné uspořádání vysoce technologických prvků a ušlechtilých materiálů.

Po celém interiéru byl využit digitální materiál (nebo digitální interpretace skutečných materiálů) nabízející dvě hlavní typy zpracování: sítě budící dojem, že je utkaná z bronzu, a síť vláken napodobujících dřevo používané ebenisty. Objevuje se na 16 displejích různých velikostí, například na zakřiveném 49" displeji pod lištou před posádkou, na 29"displejích ve dveřích nebo na 12" displejích umístěných ve slunečních clonách. Digitální materiály do kabiny dokonale zapadají. Centrální konzola poskytuje přístup k hlavním ovládacím prvkům řízení pomocí otočného ovladače a šestipalcového dotykového displeje. Vlevo od volantu je umístěna lišta s digitálními přepínači složená z kontextových a konfigurovatelných ovladačů v závislosti na režimu jízdy.

esign sedadel ve tvaru písmene H a vertikální polstrování se inspirovaly od vozu Peugeot 504 Coupé. Výsledkem je „comfort fit“ tedy kombinace pohodlí při zachování stimulující polohy při řízení, díky použití pěn s tvarovou pamětí. Opěrky hlavy mají otvor uprostřed, lze je nastavit nebo zcela zasunout do sedadla.

Peugeot Responsive i-Cockpit® využívá systém Peugeot i-Cockpit®, který je charakteristickým prvkem vozů značky Peugeot. Tvoří ho především vyvýšený přístrojový panel se třemi budíky a ultrakompaktní volant.

100% elektrický pohon

Koncepční vůz Peugeot e-Legend, jenž dokonale souzní s realistickou vizí značky týkající se přechodu na nové zdroje energie, používá 100% elektrický pohon. S pomocí 100 KWh baterií dosahuje motor točivého momentu 800 Nm a výkonu 340 kW, přičemž motor pohání všechny čtyři kola. Díky tomuto úctyhodnému výkonu dokáže vůz zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 4 vteřiny, maximální rychlost je 220 km/h. Dojezd je 600 km podle protokolu WLTP, z toho dojezd 500 km je možné zajistit 25minutovým rychlým dobitím. Koncepční vůz Peugeot e-Legend podporuje myšlenku nulového technologického omezení, neboť nabízí indukční nabíjení.

Fotogalerie