25. Mezinárodní filmový festival Praha přivítá Marka Gatisse
Febiofest přivítá celou řadu zajímavých osobností. Mezi, které například patří britský herec, scénárista a producent Mark Gatiss. V Praze 16. března představí svůj scénáristický a režijní počin s názvem Queers. Jde o osmidílný televizní cyklus z produkce BBC, jenž Gatiss natočil k padesátiletému výročí dekriminalizace homosexuality v Anglii. Osm příběhů z britských queer dějin ztvárnili britští herci a queer osobnosti jako Ben Whishaw, Russel Tovey, Alan Cumming, Gemma Whelan či Fionn Whitehead.

Multitalentovaný herec, scénárista, spisovatel, komik, ale i režisér a producent Mark Gatiss je jedním z tvůrců legendární komediální skupiny Liga gentlemanů, kde působil především jako scénárista, ale i jako představitel několika rolí. Je také spoluautorem a výkonným producentem televizního seriálu Sherlock, který se stal hitem stanice BBC. Po boku Benedicta Cumberbatche a Martina Freemana si Gatiss zahrál také roli Sherlokova bratra Mycrofta Holmese. Čtyřdílná série zaznamenal obrovský úspěch a získala celkem devět televizních cen Emmy a dvanáct cen Britské filmové akademie (BAFTA).

Jako milovník sci-fi a Doctora Who stojí za scénáři několika dílů kultovního seriálu, který v roce 2005 zaznamenal v BBC úspěšný comeback. V některých si i zahrál. Scénáristicky a herecky zasáhl také do seriálu Hercule Poirot, minisérie Crooked House, jeho scénáristická tvorba pro televizi zahrnuje také epizody seriálu Nighty Night atd. Mezi další televizní adaptace patří Gatissova scénáristická práce na dokumentárním seriálu Dějiny hororu či Horror Europa.

Gatiss ztvárnil také několik významných hereckých rolí. Milovníci seriálu stanice HBO  Hra o Trůny jej mohli zaznamenat jako zástupce Železné banky v Braavosu Tycha Nestorise či jako Lorda Roberta Cecila v seriálu Střelný prach.

-gv/red-

Fotogalerie