Mariánské Lázně se dostaly do Seznamu kulturního dědictví UNESCO




Od 24.7.2021 je lázeňské město Mariánské Lázně nově zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mariánské Lázně, spolu s dalšími 10 historickými lázeňskými městy v Evropě, usilovaly o zápis v rámci mezinárodní sériové nominace Great Spas of Europe (Slavné lázně Evropy). Nominace byla schválena na 44. zasedáním Výboru pro světové dědictví, které se konalo ve městě Fu-čou v Číně.

Slavné lázně v České republice, Rakousku, Belgii, Francii, Německu, Itálii a Velké Británii představují jedinečný kulturní fenomén, který dosáhl svého vrcholu v 18. a 19. století. „Nejde pouze o kulturní dědictví těchto měst, která jsou samozřejmě nesmírně zajímavá architektonicky a urbanisticky, ale o širší filosofický fenomén, který pomohl formovat tehdejší Evropu,“ řekl Mark Hennebry, předseda představenstva společnosti Ensana, která v Mariánských Lázních provozuje sedm lázeňských hotelů. „Jsme nesmírně hrdí, že máme možnost spravovat lázeňské hotely právě v Mariánských Lázních a přispět tak k tomu, aby byl tento jedinečný evropský fenomén a životní filosofie udržena i pro nadcházející generace.“

Dvousetletá tradice lázeňství v Mariánských Lázních dala vzniknout řadě léčebných postupů a metod k řešení mnoha zdravotních obtíží. „S využitím bohatých přírodních léčivých zdrojů a naší lékařské expertízy dokážeme našim hostům pomoci s mnohými zdravotními obtížemi a zajistit, aby od nás odjížděli s pocitem, že se cítí lépe jak po fyzické, tak po psychické stránce,“ říká Hennebry. „Mnozí klienti k nám ale přijíždějí také čistě s cílem odpočinout si, posílit vlastní imunitu a užít si krásné prostředí, které Mariánské Lázně nabízí.“

Klienti lázeňských hotelů Ensana mohou využít přírodní léčebné zdroje jako jsou minerální prameny s různorodým chemickým složením, přírodní léčivý plyn a peloidy, dokáží ulevit např. od bolestí různého původu, pomáhají léčit nemoci pohybového ústrojí, ledvin a močových cest, nemoci dýchacích cest, metabolická, onkologická onemocnění či nemoci trávicího ústrojí. Veškeré lékařské postupy a léčebné procedury, které hosté v lázeňských zařízeních Ensana podstupují, fungují na základě dlouhodobé zkušenosti s využíváním místních přírodních léčebných zdrojů v kombinaci s nejnovějšími lékařskými poznatky.

Více o Slavných lázních Evropy

Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku, tedy Mariánské Lázně - Karlovy Vary - Františkovy Lázně, bylo na seznam UNESCO zapsáno dalších osm lázeňských měst:

  • Německo –Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen;
  • Belgie -Spa;
  • Francii -Vichy;
  • Itálie -Montecatini Terme;
  • Rakousko -Baden u Vídně;
  • Velká Británie -City of Bath.

Všechny slavné lázně Evropy mají společný hlavní rys a to, že se vyvíjely kolem přírodních minerálních pramenů. Okolo nich vznikala módní střediska určená pro péči o zdraví a trávení volného času. Vytvořily se tak architektonické prototypy a městská typologie, které byly zcela nové a vznikající lázeňská města se stala prvními průkopníky moderního cestovního ruchu. Kulturně byla tato místa konkurenty velkých metropolí Evropy.

Slavná lázeňská města Evropy spojují společné prvky, kterými jsou kromě přítomnosti léčebných minerálních pramenů, které byly lidem zpřístupněny k užívání a popíjení, také:

  1. Přizpůsobení pro jemné fyzické aktivity – města a okolí jsou uzpůsobena pro procházky a promenády, k využití se nabízely tenisové kurty, golf a dostihy;
  2. Možnosti pro společenskou aktivitu nabízela všechna lázeňská města v podobě divadel, opery, kasina, koncertních a tanečních sálů;
  3. Velký počet ubytovacích míst v lázeňských hotelech a vilách;
  4. Propojení města s idealizovanou přírodou s pomocí průhledů
  5. Infrastruktura propojující městskou krajinu a lázně v podobě nemocnic založených na léčbě minerálními prameny, lanovky, říční a železniční doprava
  6. Terapeutická krajina, nebo-li zelená příroda, která se používá pro cvičení jakou součást léčby nebo pro relaxaci a zábavu

Mariánské Lázně jsou „novým lázeňským městem“ v západočeském trojúhelníku, který tvoří ještě Karlovy Vary a Františkovy Lázně a jejich historie se datuje na počátek 19. století. Od 70. let 19. století získalo město mezinárodní reputaci jako místo pro setkávání královských rodin a aristokracie, místo pro konání důležitých globálních politických jednání, vědeckých shromáždění a jako místo pro inspiraci vysokého umění. Pro město jsou charakteristické minerální prameny, centrální park a rozmanitý soubor neoklasicistních lázeňských budov z 19. a počátku 20. století. Mariánské Lázně jsou také známé svou Hlavní kolonádou a Zpívající fontánou. Okolí města je protkáno rekreačními a terapeutickými stezkami, které spojují vyvěrající prameny. Mariánské Lázně jsou významným centrem evropské balneoterapie.

V současné době má Česká republika na Seznamu světového dědictví UNESCO již 15 památek.

 

Fotogalerie