Cyklistika jako národní sport Čechů




V Česku pravidelně usedá za kolo více než 1,5 milionů Čechů. Navíc se jich každý rok prodá až 300 tisíc. Z těchto čísel lze poměrně snadno usoudit, že kolo není jen vyhledávaným dopravním prostředkem, ale také čím dál tím více oblíbenější volnočasovou aktivitou. Přestože profesionální sportovci jezdí na kole po celý rok, největší žně zažívá cyklistika úderem jara. Teplejší počasí, čerstvý vzduch i zelenější okolí přímo vybízí k prvním jarním vyjížďkám. Než ale vytáhnete kolo ze sklepa, komory či garáže, je potřeba zkontrolovat celkový stav bicyklu. Na co si dát před prvními najetými kilometry obzvlášť pozor?

Pokud se kolo delší dobu nepoužívá, postupně klesá tlak v pneumatikách. Před první jízdou je proto nutné dofouknout jejich tlak pomocí nožní pumpičky s patřičnou redukcí. Obecně platí, že silniční kolo je ideální hustit na 8 - 10 atmosfér, trekingové kolo na 4 - 6 atmosfér a horské kolo na 2 - 3 atmosféry. Zbytečně tvrdá pneumatika vás připraví o pohodlí během jízdy, zatímco u podhuštěné hrozí větší riziko poškození pneumatiky. Bez kontroly nenechejte ani brzdy. Jejich účinnost ověřte během rozjezdu, kdy postupně stlačte zvlášť přední a zvlášť zadní brzdu. Po zimní pauze nezapomeňte také promazat řetěz, jež zajišťuje tichou a bezpečnou jízdu.

 Zatímco před rokem 1989 patřilo kolo k nedostatkovému zboží, dnes si může cyklista vybrat z široké nabídky různých typů i značek. Pokud chcete do nové sezony vstoupit tím pravým pedálem, neváhejte se podívat na modely městských, horských nebo krosových kol a elektrokol na www.hervis.cz. Na své první cyklovýlety se nezapomeňte také přiobléct. „Dnes si mohou cyklisté vybírat z nepřeberné nabídky funkčních oblečení, které umožňují díky své prodyšnosti tělu dýchat, ale zároveň ho chrání před jarním aprílovým počasím. Naši zákazníci si velmi pochvalují funkční oblečení značky Benger, které je k dostání exkluzivně v Hervisu”, říká marketingový ředitel Hervis Sports Jan Štádler.

Fotogalerie