Zahradnictví má rok po natáčení všechny tři filmy v kinech
Je tomu rok, co padla poslední klapka trilogie Zahradnictví scénáristy Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka. Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník pak od dubna 2017 postupně obsadili česká kina. Zatím je celkem vidělo téměř čtvrt milionu diváků.

Filmová trilogie se natáčela od 16. června až do 19. prosince 2016 s malými pauzami téměř v kuse. Pro producenta Viktora Tauše tak bylo spolu s režisérem a dalšími tvůrci nejnáročnější dát dohromady ty nejlepší herce a co nejkvalitnější štáb na podstatně delší dobu, než je obvyklé. „Byl to unikátní projekt. V české kinematografii byste sice našli trilogie nebo tetralogie, nicméně pokud vím, ještě nikdy nevznikla filmová trilogie plánovaná od začátku,“ vysvětlil producent, podle kterého všechno vzniklo tím, že Petr Jarchovský napsal šestihodinový příběh.   

Najít vhodné herce ovšem nebylo zase tak jednoduché. „Obsazení je výsledkem práce Honzy Hřebejka s poradním hlasem Petra Jarchovského. Honza s většinou herců už někdy pracoval, složité bylo ale sladit jejich termíny. Jinak ale casting trval více než půl roku. Jenom dětí jsme viděli stovky. Měli jsme však štěstí a objevili do každého dílu postavu, která jako by té z předešlého dílu z oka vypadla. A navíc všichni bezvadně hráli,“ dodal Tauš.

Do kin do této chvíle na některý z filmů trilogie přišlo téměř 250 tisíc diváků. Nápadník v hlavní roli s Annou Fialovou a Martinem Fingerem, je stále v kinech. První film s názvem Rodinný přítel v hlavní roli s Ondřejem Sokolem si fanoušci mohou koupit na DVD nebo v online verzi. Dezertér s Jiřím Macháčkem pak na nosiči vyjde 29. ledna 2018. Na DVD s Nápadníkem nebo kolekci všech tří dílů trilogie si fanoušci počkají na konec března 2018.

Zdroj: Gábina Vágner

Fotogalerie