Catching Breath je dokument o cyklistickém na nejvýše položené silnice světa
Dokument Catching Breath zachycuje nový rychlostní cyklistický rekord na jedné z nejvýše položených silnic světa  

Bartosz Huzarski, sedmatřicetiletý polský veterán proslulé Tour de France,  zdolal náročné 40 km dlouhé stoupání z Léhu na vrchol Khardung La ve výšce 5 359 m n. m. v rekordním čase 2 hodiny, 36 minut a 16 sekund. Úsilí celého týmu v extrémních podmínkách zachycuje strhující pětadvacetiminutový dokumentární film Catching Breath, který vytvořila společnost ŠKODA AUTO a.s. v rámci svého projektu We Love Cycling ve spolupráci s pražskou filmovou produkcí Milk and Honey Films a AtSwim. Na téměř rok trvajícím projektu spolupracovalo více jak 100 lidí.

Khardung La je horský průsmyk v oblasti Ladaku v indickém státě Džammú, jde o jednu z nejvýše položených silnic na světě. Nejtěžší úsek cesty na vrchol s konstantním pětistupňovým stoupáním nastává přibližně 10 kilometrů před cílem, kdy se hladký povrch asfaltu mění v úzkou změť kamenů, štěrku a děr. „Bylo to náročné zejména po psychické stránce. V takové výšce není moc kyslíku a každý zbytečný pohyb vás stojí energii navíc. Tím pádem jsem většinu času seděl v sedle, protože jak se blížíte k hranici 5 tisíc metrů, nemůžete ani stát,” komentoval svůj výkon bezprostředně po dojetí do cíle nový držitel rekordu Bartosz Huzarski, který dokázal smazat téměř 30 minut z dosavadního rekordu Rakušana Christopha Klugeho.  Spolu s Huzarskim původní čas překonali ještě Andrea Schilirò z Milána a Švédka Eva Lindskog. Těsně za hranicí rekordu skončil i Katalánec Valentí Sanjuan.  ŠKODA AUTO do Indie spolu se čtyřmi zkušenými cyklisty přivezla také dvě doprovodná vozidla, modely KAROQ a KODIAQ. Řídký vysokohorský vzduch a náročné podmínky byly pro obě nové přelomové SUV výzvou, ve které obstála na výbornou.

Výzva to byla ale nejen pro jezdce, ale i filmový štáb. ,,Každý projekt je výzva, každý v jiném slova smyslu. A Catching Breath byl výjimečný projekt pro všechny zúčastněné. Uvědomovali jsme si veškerá možná rizika a úskalí a vše do jednoho jsme společnými silami ošetřili. Obrovská důvěra a vzájemná spolupráce se na výsledku odrazila stejně tak, jako profesionalita týmu a skvělá nálada, která projekt provázela až do konce. Velké díky patří i našim režisérům Alberto Accettulli a Janu Pavlackému, jejichž synergie projektu také velmi prospěla‘‘, dodala k natáčení producentka filmu Monika Soukup.

Pozoruhodný dokument Catching Breath je unikátní příležitostí bezprostředně sledovat průběh rekordního pokusu, boj cyklistů se sněhovou bouří a nedostatkem kyslíku, ale také šancí nahlédnout do zákulisí příprav. Diváckým bonusem jsou nádherné scenérie a úchvatné výhledy. Uvedení Catching Breath provází spuštění speciální webové stránky v angličtině, kde budou od 5. prosince dostupné informace o celém projektu, profily jednotlivých jezdců a množství fotografií. Samotný film míří na festivaly dokumentárních filmů.

Dokumentární film Catching Breath

Režie: Alberto Accettulli

Pomocný režisér: Jan Pavlacký

Kamera: Fabrizio Accettulli, Petr Soukup, Marco Plancica, Stephan Lantchner

Produkce: Milk and Honey Films, AtSwim

Producent: Monika Soukup

Krátký film Catching Breath je ke shlédnutí

">ZDE.

Zdroj: 2media.cz s.r.o.

Fotogalerie