Pacienty s ALS přišla podpořit řada známých tváří
Charitativní závod Prague City Swim, který nezisková organizace Alsa tuto sobotu pořádala na podporu pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), přišla podpořit i řada známých osobností. Závodili, pomáhali při organizaci a postarali se o zábavu. Plaveckého závodu kolem Střeleckého ostrova se zúčastnili přední čeští sportovci Simona Kubová a Tomáš a David Svobodovi.

Simona Kubová je již podruhé ambasadorkou závodu Prague City Swim. „Letošní Prague City Swim se opravdu vydařil. Vloni byla velká zima a pršelo, letos je krásně. Přišlo i více lidí a celkově tu vládla příjemná atmosféra,“ hodnotí Simona Kubová. „Závod byl skvělý, myslím, že jsme si ho všichni užili. Jsem ráda, že jsem se mohla zapojit a Prague City Swim a pacienty s ALS podpořit,“ dodává.

Bratři Svobodovi se závodu rovněž zúčastnili už podruhé. „Oproti loňsku jsem přípravu nepodcenil a chodil jsem přes léto občas plavat a trénovat. Závod jsem si moc užil, kupodivu jsem se orientoval podle bójek, určitě líp než vloni,“ směje se David Svoboda. „Každá taková zkušenost mě jako bazénového plavce posouvá dopředu, tak už se těším na příští ročník, kdy budu snad zas o trochu rychlejší. Jsme rádi, že jsme mohli Prague City Swim podpořit,“ dodává David. „Letos nám přálo počasí, vloni byla na břehu zima, letos to bylo pocitově i na pohled lepší. Pokusil jsem se plavat za Jirkou Landsmannem, vítězem závodu, ale na začátku mi trochu uplaval stranou. Nicméně ten rozdíl nebyl tak velký, takže jestli příští rok přijde, tak už ho doufám dorovnám. O výkony ale zas tak nejde, jsme rádi, že jsme mohli přijít. Je tu perfektní atmosféra,“ doplňuje Tomáš Svoboda.

Celým dnem provázely účastníky akce moderátorky Kateřina Nekolná a Daniela Písařovicová. „Jsem v kontaktu s Alsou od úplného začátku, od roku 2016, kdy jsem zjistila, že takhle hrozná nemoc existuje. Povědomí o ní nebylo předtím skoro žádné, jsem ráda, že se o ní začíná více mluvit a že existují akce jako Prague City Swim, které o této diagnóze dávají více vědět. Lidé kolem Alsy jsou mi velmi blízcí a podpora této organizace je tak pro mě samozřejmostí,“ říká Daniela Písařovicová. „Moc si vážím toho, že se můžu na Prague City Swim podílet. Ať je hezky, nebo ošklivo jako bylo minule, tak tady se setkávají vždycky naprosto skvělí lidé. Když se podívám na lidi kolem, všichni se usmívají a jsou dobře naladění i přesto, že se akce vztahuje k něčemu, co úplně pozitivní není. Děkuji za to, že tady můžu být a těším se, že se potkáme zase příští rok,“ dodává Kateřina Nekolná.

Den zpříjemňovalo návštěvníkům akce vystoupení Davida Krause & Gipsy Brothers. David Kraus organizaci Alsa a pacienty s ALS podporuje už dlouhou dobu: „Letošní závod pacientů jsem naživo viděl poprvé a měl jsem co dělat, abych to ustál. To se jen tak nevidí, je to emotivní a dojemné. Nejenom pacienti s ALS, ale i jejich rodiny a blízcí. Každý z pacientů je v jiném stádiu onemocnění, ale jsou tu všichni. Těší mě, že se na Střeleckém ostrově sešlo tolik lidí, aby pacienty a jejich rodiny podpořili. Jsem moc rád, že jsem tu s kapelou mohl být,“ říká David Kraus.

Zorganizovat tak rozsáhlou akci, jakou je Prague City Swim, je dost náročné. Organizační tým čítá desítky lidí a dobrovolníků. Řady dobrovolníků doplnila i dlouholetá podporovatelka neziskové organizace Alsa, česká topmodelka Daniela Peštová: „Vloni jsem Alse pomáhala s přípravami v předvečer závodu, ale den na to jsem musela odjet, a tak jsem atmosféru závodu samotného bohužel nezažila. Jsem proto velmi ráda, že se mi to letos podařilo a že tu s dcerou můžeme být a pomáhat Alsa týmu jako dobrovolnice. Jsme u registrací a je skvělé vidět všechny nadšené závodníky, kteří si přišli zasportovat za dobrou věc. Všechny lidi kolem Alsy zbožňuji, mám k nim velký respekt a jsem moc ráda, že jsem mohla přijít a podpořit je,“ říká se Daniela Peštová.

„Podpory známých osobností si velmi vážíme. Jsme rádi, že se k nám při druhém ročníku Prague City Swim připojili a že jsme si mohli všichni společně užít příjemný den, kterým zároveň pomůžeme pacientům s onemocněním ALS a jejich blízkým,“ uzavírá Eva Baborová, ředitelka neziskové organizace Alsa.

Fotogalerie