Petr Kalouda má všechny předpoklady úspěšného módního návrháře
Známý brněnský módní návrhář Petr Kalouda ke své práci nezbytně potřebuje tužku a papír.  Když vytvoří návrh, kombinuje barevné odstíny, pak už se dějí jen úžasné věci. Na přehlídkovém mole Fashion2days představil dámskou i pánskou kolekci s oblíbeným námořnickým vzorem. Skvěle uplatňuje estetické cítění, nechybí mu představivost, kreativní myšlení, ale ani vědomosti či zručnost. Své zkušenosti předává studentům Střední školy umění a designu, stylu a módy a vyšší odborné školy v Brně.

Co vás inspirovalo k návrhu kolekce, kterou jste přivezl do Brna?

Byl to námořnický styl. Měl jsem k dispozici pruhovaný materiál, takže jsem ho využil. K tomu jsme ve spolupráci s brněnskou firmou MaTexLine doplétali ladící topy.

Ovlivnila tvorbu kolekce koronavirová krize?

Modely vznikly pro toto léto, takže jsem je vytvořil už loni.

Zasáhla vás tedy pandemie nějak?

Ano, ovlivnila mě tak, že na tuto sezónu vlastně nebylo nutné žádné věci tvořit. Takže jsem si dodělával zakázky a svatební šaty. Další kolekci jsem pak navrhl až na podzim a zimu. Doufám, že ji budu prezentovat v říjnu. Pokud tedy nezruší přehlídku.

Můžete naznačit, jak bude vypadat?

Pokračuji ve spolupráci s pletárnou. Snažil jsem se udělat část kolekce více konfekční, kde do klasického oblečení dávám retro reflexní prvky. Oblečení tak působí jako bezpečnostní, ale při běžném nasvícení to nebude vidět. Druhá část modelů kolekce nabízí hru se střihem. Vycházel jsem z geometrických tvarů a navazuji na trend zero waste, tedy oblečení beze zbytku. O tomto trendu přednáším studentům ve škole, takže jsem chtěl vyzkoušet, jestli to funguje.

A funguje?

Musím říct, že je to tak padesát na padesát.

Dokážete říct, jaké budou trendy v nadcházející sezóně?

Myslím si, že po koroně bude vše jásavě barevné. Ale já se budu držet své černo-bílé a modro-bílé. Podle mého názoru na zimu nic nezkazíte černými věcmi.

Je podle vás důležité v módě experimentovat?

Pokud nechcete zblbnout, tak vás experiment v módě zachrání. Protože hezké svatební šaty a saka, která sedí, děláte neustále. Experiment je únik, aby si člověk něco zkusil. Když to nevyjde, tak to nevyjde. Ale občas z experimentu, který je totální blbost, vznikne kolekce, která se prodává lépe než klasické věci.

Co říkáte na Fashion2days?

Koncept je super. Potkali se zde lidé, kteří byli zvyklí se na přehlídkách setkávat. V Brně taková platforma chybí. Je tady Malá noc módy a spousta projektů pro mladé začínající návrháře. Ale postrádám platformu, kde by se potkávali zavedení výtvarníci, nebo návrháři, kteří už mají vlastní butiky. Myslím si, že je i příjemné spojení s obuvní a oděvní akcí STYL a KABO.

 

Fotogalerie