Nové bydlení v mezipředměstí má své kouzlo i přednosti
Dlouhou dobu existovaly na trhu nových realit pouze dvě možnosti: rodinný dům v satelitním městečku nebo byt v užším či širším centru města. Komplexní bytové projekty budované v posledních letech na okrajích větších měst vytvořily stále rostoucí trend v novém bydlení. K životu v takzvaném mezipředměstí se dnes uchylují nejen lidé z měst, ale i z příměstských satelitů. Takové mezipředměstí se nachází na okrajích měst někde mezi městským centrem a předměstím. Disponuje občanskou vybaveností i dobrou dostupností do centra, navíc svým obyvatelům nabízí přírodu doslova za domem.

Téměř polovina Čechů dává přednost bydlení na předměstí nebo kraji města. Oproti bydlení v centru je na předměstích a okrajích měst daleko menší provoz, hluk a anonymita mezi sousedy. V satelitních městečkách na obyvatele většinou čeká denní několikahodinové dojíždění do práce, škol a školek, na kroužky a často i za nákupy. „Projekty na okrajích měst, na takzvaných mezipředměstích, jsou dnes plánovány tak, aby noví obyvatelé měli vše po ruce. Důležitá je i dopravní dostupnost. Z kraje města do centra trvá v Praze cesta asi 15 minut. I proto lidé v současnosti tento typ bydlení vyhledávají více než rodinné domy v satelitních městečkách,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Více než tři čtvrtiny Čechů považují za největší nevýhodu života ve městě nedostatek přírody, sportovního vyžití nebo dětských hřišť. To je často hlavním důvodem k přestěhování se do rodinného domku. Obyvatelé měst si ale málokdy uvědomují, že rodinný dům s sebou, kromě zahrady, tichých nocí a krásného okolí, nese také spoustu práce. „Rodinný dům musíte udržovat. Důležitý je jeho stav, pokud je starší nebo před rekonstrukcí, je náročnější na opravy a finance. Zahradu je nutné pravidelně sekat a starat se o ni po celý rok. V bytovém domě tyto činnosti, týkající se společných prostor, fasády, střechy, ale i údržby zeleně, zajišťuje správce,“ vyjmenoval rozdíly Tal Grozner.

Rodinný dům zkrátka není pro každého. Zato byty v novostavbách právě na mezipředměstí nabízejí svým obyvatelům veškerý komfort městského života a zároveň kontakt s přírodou. „Vedle moderních dětských hřišť najdete v těchto developerských projektech například nová školní zařízení, obchody, restaurace, ale i dostatek sportovního a kulturního vyžití. K bytu obvykle náleží terasa, balkon či předzahrádka. Podle potřeb klienta je možné přidat sklep nebo parkovací stání v garáži, kterou má dnes každá novostavba. Výsledné bydlení tak bude splňovat přesně to, co daná rodina, pár nebo jednotlivec potřebuje,“ vysvětlil Tal Grozner.

Někdy bývá důvodem stěhování z bytu do rodinného domku nedostatek místa. Lidem chybějí úložné prostory nebo nevyhovují dispozice místností. „V moderních bytových domech najdete širokou nabídku bytů s různým dispozičním řešením. Vyberou si tu mladé páry, jednotlivci, ale i rodiny s dětmi. Dispozice bytu je navíc možné po domluvě s developerem během výstavby pozměnit,“ popsal nabídku novostaveb Tal Grozner.

Skoro pětině Čechů vadí anonymita městského života. Fungující sousedské vztahy jsou základem spokojeného bydlení. Právě developerské projekty na těchto mezipředměstích lidi přiblíží nejen zpátky k přírodě, ale také k sobě navzájem. „Občanská vybavenost přímo v místě bydliště, školní zařízení a dostatek příjemných míst k setkávání přispívají k budování lepších sousedských vztahů. Obyvatelé nových bytových projektů na takzvaných mezipředměstích si mají kam zajít na kávu či sklenku vína. Večer si mohou společně zaběhat nebo se sejít ve fitness centru. Nemusí se bát pustit děti ven, jako třeba v centru města, protože tady na hřiště vidí přímo z okna,“ dodal Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Fotogalerie