Vánoce plné nástrah! V ohrožení jsou i vaše oči.
Vánoce jsou svátky klidu, ale mohou se rychle proměnit v utrpení, kdy místo pohody u stromečku skončíte na pohotovosti s poraněním oka. Věděli jste, že muži utrpí úraz oka osmkrát častěji než ženy? Nebezpečí hrozí snad všude! Vyprsknutý horký olej, střepy z ozdob nebo korková zátka vystřelená z lahve sektu přímo do zrakového orgánu... Jaké další nebezpečí očím hrozí a jak těmto pohromám předcházet, anebo alespoň minimalizovat jejich následky?

Lepší než sprejem do oka

„Před Vánocemi jsem se jako každý rok pustila do velkého úklidu, včetně mytí oken. Přípravek na skla jsem pár měsíců nepoužila, a když jsem jej zamířila na okenní tabuli, po stisknutí se očekávané vystříknutí prostředku nedostavilo. Patrně se otvor ucpal prachem. Mě bohužel nenapadlo nic lepšího, než se podívat, kde je zádrhel. Otočila jsem tedy ústí k sobě, abych na něj viděla, a zmáčkla... V tu chvíli nečistota povolila a já si přímo do oka vystříkla pořádný proud přípravku! Pálilo to jako čert...“ vypráví padesátiletá Jarmila a dodává, že takovou hloupost už by nikdy neudělala. Co tedy dělat, když se vám úklidový prostředek dostane do očí? „Vypláchněte oči co největším množstvím vlažné vody, ale slabým proudem, od vnitřního koutku směrem ven,“ radí MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize Praha, jak reagovat bezprostředně po poleptání očí. Poté je nasnadě navštívit očního lékaře. V každém případě vezměte s sebou lahev od onoho přípravku, kde je uvedeno chemické složení. Při předvánočním úklidu může dojít k celé řadě, někdy předvídatelných, nepříjemných událostí, například podráždění spojivek chlórovými výpary z dezinfekčních přípravků, vniknutí prachových částí a jiných nečistot do oka... Neznamená to, že byste raději neměli uklízet – jen dbejte na prevenci a raději si při manipulaci s nebezpečnými chemikáliemi vezměte ochranné (nebo alespoň dioptrické) brýle.

(Ne)vidět zlaté prasátko...

„Bramborový salát už byl připravený, řízek nachystaný, zbývalo jej pouze pokapat citronem a mohlo se servírovat... Bohužel však rozpůlený žlutý citrus nasměroval svou kyselou střelu jiným směrem než k pokrmu – a mně strefil přímo do oka. Pečlivě nalíčené řasy i stíny po protření dokonaly zkázu – na fotkách mi to pak s rudým a nateklým okem opravdu moc slušelo,“ usmívá se dnes svému vánočnímu umu pětadvacetiletá Pavla. Naštěstí v tomto případě nejde o tak závažný úraz jako u chemikálií.  „Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře,“ uvádí Eva Jerhotová. Podobně je třeba postupovat i v případě přenesení pálivých kořenících přípravků z prstů do oka. Závažnější případ může nastat při prsknutí horkého omastku během smažení kapra, anebo poškození oka příborem, což se stává zejména u dětí. Pak je vhodné na nic nečekat a zajet k lékaři. Je totiž možné, že byste na sklonku dne nespatřili nejen zlaté prasátko, ale postiženým okem byste neviděli vůbec nic...

Ty ozdoby mi padly do oka...

„Pětiletá dcera nám pomáhala zdobit stromek, ale do věšení ozdob se pustila tak zbrkle, že zakopla, strom povalila a na jeho větve spadla natolik nešikovně, že se ostrým jehličím píchla do oka. Kvůli chvilce neopatrnosti jsme část Štědrého dne strávili návštěvou pohotovosti. Naštěstí vše dobře dopadlo a nejsou z toho trvalé následky,“ vzpomíná pětatřicetiletý Ondřej. V rodinách s malými dětmi a zvířaty je proto vhodné stromek ukotvit do zdi nebo ke stropu tak, aby nedošlo k jeho převržení. Pokud jde o výzdobu, je lepší použít ozdoby nerozbitné. „Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře,“ popisuje oční lékařka Eva Jerhotová. Právě při přípravě vánočního stromku může dojít k řadě očních úrazů – při jeho seřezávání do stojanu a ořezávání větví lze zanést do oka piliny, třísky a úlomky dřeva, během zdobení můžete podráždit oko vniknutím umělého sněhu či třpytek. Obzvlášť nebezpečné jsou prasklé ozdoby.  „U drobných střípků platí to samé, co u jehlic – pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou,“ doplňuje Jerhotová.

Ván(oční) danajský dar

„Děti našly pod vánočním stromečkem spoustu dárků, mimo jiné také dětské pistolky. Samozřejmě se s nimi hned pustili do bitvy a starší syn zasáhl toho mladšího nábojem rovnou do oka. Vánoční nálada byla ta tam,“ popisuje čtyřicetiletá Martina. „Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění,“ uvádí Jerhotová. Proto je třeba volit dárky s ohledem na věk dětí a již od počátku stanovit pravidla používání – například že střílet pistolkami se smí pouze na daný terč nebo že sportovní náčiní jako je tenisák a raketa patří ven a v interiéru může být nebezpečné. Velkou paseku mohu způsobit laserová ukazovátka, která by malým dětem vůbec neměla přijít do ruky. „Laserová ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku,“ varuje oční specialistka.

Silvestrovské pohromy

Nebezpečí pro oči s příchodem 25. prosince nekončí – ještě na ně číhají nástrahy spojené s oslavami konce roku. „Slavili jsme Silvestra s partou a kamarád se o půlnoci ujal otevírání sektu. Protože byl už v trochu podroušeném stavu, špatně odhadl náklon lahve a špunt mu vylétl přímo do oka. Tvrdil, že to nic není, ale když se druhý den vzbudil, zjistil, že na oko špatně vidí. Teprve pak navštívil očního lékaře,“ vypráví dvacetiletý Petr. Oční trauma způsobené rychlým vytlačením zátky může mít neblahé následky. „Vystřelená zátka ze sektu může způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku,“ uvádí oftalmoložka Jerhotová. Abyste takovému riziku předešli, doporučuje se sekt či šampaňské řádně vychladit (na minimálně 7 °C), rychlost letícího korku potom není tak vysoká. S lahví nekarbujte a také hrdlo směřujte od sebe i od ostatních lidí kolem. Ideální je při otevírání lahev přikrýt, například utěrkou, aby špunt nevystřelil. Velké riziko představuje na Silvestra samozřejmě také zábavní pyrotechnika. K poranění očí může dojít při manipulaci s pyrotechnickými fontánami a římskými světlicemi (přibližně 12 % případů). „Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě,“ upozorňuje Jerhotová. Pozor si dávejte i při zapalování prskavek, jejichž jiskry mohou vlétnout do oka. Méně závažné, ovšem nepříjemné, může být podráždění spojivek štiplavým kouřem.