Ve firmách stoupnul meziročně počet interních oznámení sexuálního obtěžování 8,5krát




Dovolujeme si zveřejnit whistleblowingovou aplikaci NNTB, za kterou stojí společnost FaceUp Technology a aktuální data o přijatých oznámeních, která pocházejí z tisícovky firem z České republiky. Meziročně zaznamenala nárůst oznámení v oblasti sexuálního obtěžování 8,5krát. Celkový nárůst všech podnětů je trojnásobný.

V roce 2022 tvořila oznámení o sexuálním obtěžování 1,7 % ze všech přijatých podnětů ve firmách v České republice. Za rok 2023 toto číslo vzrostlo na 5,1 %. Nárůst všech oznámení ve firmách v ČR stoupnul v roce 2023 meziročně 2,9×. Konkrétně v kategorii sexuálního obtěžování však zaznamenali 8,5násobný nárůst.

„Je otázkou, zda za zvýšení počtu oznámení může skutečný nárůst, nebo jsou lidé uvědomělejší a nenechávají podobné incidenty být. Svůj vliv může mít i whistleblowingový zákon, díky kterému musejí mít větší firmy zavedený vnitřní oznamovací kanál, například aplikaci NNTB, takže se oběti mají jednoduše a bezpečně kam obrátit,” komentuje čísla Jan Sláma, CEO FaceUp Technology.

  • Nárůst všech oznámení ve firmách v ČR v roce 2023 oproti 2022: 2,9x
  • Nárůst pouze v kategorii sexuálního obtěžování ve firmách v ČR v roce 2023 oproti 2022: 8,5x
  • Poměr oznámení v kategorii sexuálního obtěžování oproti všem kategoriím v roce 2022: 1,7 %
  • Poměr oznámení v kategorii sexuálního obtěžování oproti všem kategoriím v roce 2023 5,1 %

FaceUp Technology se svou whistleblowingovou aplikací NNTB vznikla v roce 2017 jako nástroj na bezpečné oznamování šikany na školách. Na konci roku 2020 spustili firemní verzi, díky které pomáhají odhalovat nekalosti i v pracovním prostředí. Zaměstnanci firem tak mohou bezpečně, interně a na pár kliknutí oznámit nejrůznější nekalosti včetně již zmíněného sexuálního obtěžování. Příjemcem těchto oznámení je nejčastěji personální oddělení.

„Z dat jednoznačně plyne, že whistleblowingový kanál je ve firmách potřeba. A také, že jako společnost máme stále co dohánět, a kromě květin bychom nejen k MDŽ měli ženám dopřát hlavně bezpečné pracovní prostředí,” uzavírá Jan Sláma z NNTB.