Moderní muž umí i vyprat!
Ne každý singl muž má hospodyni, a tak se mu občas něco nepovede. Třeba takové praní prádla. Není to sice složitá činnost, přesto až v průběhu času získá cenné zkušenosti. Téměř každý prošel tou chybou, kdy se mu přimíchala barevná ponožka do bílého prádla nebo z pračky vytáhl celou várku zmenšených košil. Každý totiž někdy potřebuje pomocnou ruku.

Jak fungují prací prostředky

V průběhu let byly vyvinuty vysoce kvalitní detergenty, které důkladně odstraňují nečistoty a špínu z hlubších vrstev oblečení a zaručují hygienu a čistotu.  Při normálních podmínkách stačí dodržovat instrukce pro praní na štítku oděvu a pokyny pro dávkování na obalu prostředku, abychom dosáhli požadovaného pracího účinku.

V současné situaci se ale většina z nás ptá na úplně nové otázky: Musím si prát oblečení ihned po návratu domů z obchodu nebo procházky s dětmi? Jak můžu prát oblečení, abych se zbavila bakterií a virů? Jaké další kroky můžu podniknout k minimalizaci rizika šíření nemoci?

Tipy, jak prát prádlo se speciální pozorností v těchto dnech

Přečtěte si následující tipy odborníků, které vám můžou sloužit jako návod, jak zacházet s věcmi, které mohou být živnou půdou pro bakterie. Odborníkům se pod lupu dostaly kuchyňské utěrky, ručníky, spodní prádlo, ložní prádlo a oblečení nemocných členů rodiny:

Všechny uvedené předměty uložte do samostatného koše na prádlo a perte je vždy zvlášť.

Používejte delší prací cykly a vyšší teploty (nad 60 °C).

Vyndejte prádlo z pračky okamžitě poté, co je prací cyklus dokončen. Sušte ho venku nebo v sušičce.

Použijte prací prášek s bělidlem na bázi aktivního kyslíku nebo prací prostředek s účinkem proti bakteriím a virům. Informace o přítomnosti bělidla v „běžných“ pracích prášcích, jako je například Ariel Mountain Spring, najdete v seznamu složek na obalu. Tato složka se široce používá pracích prášcích určených na každodenní použití, aby zajistila dokonalou bělost a čistotu tkanin, ale nepřidává se k práškům určeným pro barevné prádlo.

Důkladně si umyjte ruce po každé fázi praní. Největším rizikem přenosu bakterií je dotyk se špinavým nebo mokrým oblečením.

Čištění pračky

Nezapomeňte, že v rámci péče o čistotu a hygienu byste měli pračku alespoň jednou měsíčně vyčistit. K tomu použijte standardní prací prostředek s bělidlem na bázi aktivního kyslíku a nastavte dlouhý prací cyklus na 60 °C nebo dokonce 90 °C. Pračka by měla být spuštěna bez naplnění. Další informace o čištění pračky naleznete v uživatelské příručce k zařízení.

Jak se zbavit virů a bakterií

Pamatujte, že prací prostředky doporučené pro každodenní použití nejsou navrženy ani testovány na antibakteriální nebo dezinfekční účinky, a to ani když obsahují bělidlo na bázi aktivního kyslíku. Chcete-li zaručit antibakteriální nebo dezinfekční účinek, přidejte do prádla speciální antibakteriální a/nebo dezinfekční prostředek. Ty jsou vytvořeny tak, aby eliminovaly bakterie a/nebo viry. Snadno je rozpoznáte podle informací na obalu.

Uložte prací prostředky bezpečně

Všichni teď trávíme více času doma. Zatímco mnoho rodičů musí pracovat z domova, zvědavé děti a domácí mazlíčci si hrají. Je důležité zajistit bezpečné prostředí. Proto zajistěte, aby všechny chemikálie byly skladovány mimo dosah dětí. Pokud používáte např. balení Ariel Allin1 PODS, ujistěte se, že při zavírání vždy „cvakne“. Když tento zvuk uslyšíte, znamená to, že ho malé děti nebudou moci otevřít. Pro jistotu ho vždy umístěte i mimo dosah dětí.

Fotogalerie