Marhoul přidal ke Lvům další cenu za Nabarvené ptáče
Svou sbírku ocenění nepřestává rozšiřovat režisér a producent Václav Marhoul ani po Českách lvech. Jen den po slavnostním vyhlášení „Lvů“ získal za film Nabarvené ptáče také cenu pro nejlepšího režiséra na 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu FEST v srbském Bělehradu.

„Této ceny za režii si velmi vážím, protože festival v Bělehradě je znám kvalitou své soutěže a i tento rok byla konkurence více než silná,“  svěřil se režisér, který tak za minulý víkend rozšířil svou sbírku cen o dalších devět kousků – osm Českých lvů a Best Director Award z festivalu FEST. Srbská porota se v rámci hlavní soutěže rozhodla cenu udělit právě Václavu Marhoulovi, protože „Tento film je extrémně odlišný od všech současných filmových trendů. Václav Marhoul natočil velkolepé umělecké dílo připomínající největší mistrovská díla ´sedmého´umění.“ Na festivalu si přebíral cenu také například John Malkovich.

  • Film byl uveden ve světové premiéře v hlavní soutěži na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v září loňského roku.
  • Byl také představen v sekci Special Screenings na filmovém festivalu v Torontu.
  • Měl americkou premiéru na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu - zde dostal kameraman Vladimír Smutný cenu za Nejlepší kameru.
  • Na Mezinárodním filmovém festivalu v indické Kalkatě získal režisér Václav Marhoul cenu Golden Royal Bengal Tiger pro Nejlepšího režiséra.
  • Mezinárodní filmový festival Camerimage v polské Toruni ocenil Václava Marhoula cenou mezinárodní kritiky FIPRESCI a Vladimír Smutný si odnesl za kameru ocenění BRONZE FROG.
  • Ze 17. Varšavského festivalu filmů s židovskou tématikou si odvezl cenu za nejlepší scénář Václav Marhoul (na námět knihy Jerzy Kosińskiho) a cenu za nejlepší kameru kameraman Vadimír Smutný.
  • Film byl nominován na cenu Satellite Award za nejlepší cizojazyný film v rámci International Press Academy.
  • Nabarvené ptáče se dostalo do nominace na cenu Zlatý Glóbus i na cenu za Nejlepší zahraniční film v rámci 92. ročníku amerických filmových cen Oscar.
  • Snímek vidělo v českých kinech přes 100 tisíc diváků.

Realizace filmu Nabarvené ptáče zabrala 100 filmovacích dnů během šestnácti měsíců v celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Poslední, v pořadí  3 531. klapka padla 5. července 2018. Kameraman Vladimír Smutný natáčel na černobílý 35 mm negativ ve formátu Cinemascope. Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár z Českého Krumlova, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands či Barry Pepper. Další postavy si zahráli Tim Kalkhof, Alla Sokolova, Aleksej Kravčenko, Lech Dyblik, Júlia Valentová, Martin Nahálka, Jitka Čvančarová, Radim Fiala nebo Petr Vaněk.

Nabarvené ptáče

Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost...  

Václav Marhoul

Nabarvené ptáče je třetím celovečerním filmem, pod kterým je Václav Marhoul (1960, Praha) podepsán coby scenárista, producent a režisér. Předcházející filmy Mazaný Filip (2003) a především Tobruk (2008) získaly četná domácí i mezinárodní ocenění, včetně Českých lvů. Produkčně se podílel na snímcích Pražská pětka (1989) a Kouř (1990), jako producent pak na filmu Postel (1998). Václav Marhoul je absolventem FAMU, obor produkce, postupně pracoval pro Českou televizi, Krátký film, ve Filmovém Studiu AB Barrandov začínal jako asistent produkce, aby se pak v letech 1990–1997 stal jeho generálním ředitelem. V roce 1997 založil vlastní společnost Silver Screen s.r.o., jejíž náplní je především výroba celovečerních filmů a organizování akcí v oblasti divadla a výtvarného umění.

Fotogalerie