Zobrazení sítnice bez použití kontrastních látek je skutečnou revolucí!




Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK má k dispozici unikátní oční přístroj, jako jediná v republice, který fotí oční pozadí zcela novým způsobem za použití umělé inteligence. Je to doslova a do písmene revoluce v oční diagnostice, která je i šetrnější k pacientovi. Dokonce i u pacientů bez umělého rozšíření zornice umožňuje zaznamenat oční pozadí v rozsahu 133°. Pro srovnání: běžné funduskamery zaznamenají úhel pouze 50°. Přístroj Clarus 700 umožní lékařům přesněji určit diagnózu a ušetří zrak nemocných opakovaných vyšetření.

„Autofluorescence fundu (očního pozadí) představuje jeden z nových způsobů diagnostického zobrazení sítnice bez použití kontrastních látek. Nový přístroj Clarus ji umožňuje díky zabudovaným dokonce několika filtrům. S kontrastní látkou (fluoresceinem) je možné novou kamerou zaznamenat na obou očích časné i pozdní fáze angiogramu (vyšetření cév) do široké periferie sítnice, což s většinou dříve používaných přístrojů nebylo možné. Clarus 700 ušetří například pacientům s diabetickou retinopatií sítnice, s nádory očí a malým dětem opakované snímkování z důvodů nedostatečně zaznamenané periferie sítnice. S jeho pomocí bude možné lépe indikovat léčbu – například laserové ošetření sítnice, a tím ochránit jejich zrak,“ popisuje novinku prof. MUDr. Jarmila Heissigerová, Ph.D., MBA z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je Evropským výzkumným pracovištěm, kde zapojili bezkonkurenční přístroj Clarus 700 do diagnostiky. VFN se tak řadí mezi speciální výzkumná pracoviště s exkluzivními výsledky v oblasti očních onemocnění. „Clarus 700 umožňuje pořizovat čisté a přesné ultra širokoúhlé snímky od makuly (centra vidění) až do periferie. Jeden obraz dokáže zaznamenat snímek s úhlem 133° anebo udělat montáž snímků s rozsahem až 267°,“ uvádí Allan Mrkvička, MBA, zástupce společnosti ZEISS, která je výrobcem unikátního přístroje. Zařízení zvládne mimo jiné zobrazení výsledků ve věrných barvách a s možností záznamu i s pomocí různých filtrů pro detekci autofluorescence očního pozadí. Jeho vlastnosti významně pomáhají v diagnostice, plánování zákroků a léčení onemocnění i díky zabudované umělé inteligenci.

„Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK je jako jediná v tuzemsku součástí Evropské referenční sítě pro vzácná onemocnění oka (ERN-EYE). Projekt podporuje Evropská komise a jeho cílem je zajistit vysoce kvalitní, komplexní a nákladově efektivní zdravotní péči pro pacienty se vzácnými chorobami prostřednictvím úzké spolupráce specializovaných zdravotnických zařízení. Je pro nás obrovským úspěchem, že můžeme být členy takto prestižního společenství,“ doplnil prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

O přístroji Clarus 700

Clarus 700 umožňuje naprosto jedinečnou metodu vyšetření očního pozadí, která významně pomáhá v diagnostice, plánování zákroků a léčení onemocnění. Díky jeho vlastnostem, jež využívají umělou inteligenci, jsou sítnicoví specialisté schopni maximalizovat efektivitu jejich času a práce v rámci praxe a snímat všechny typy pacientů včetně starších a velmi nemocných, kteří mohou mít komplikace s fixací. Clarus 700 je první systém s vysokým rozlišením (až 7.3 µm) v ultra-širokoúhlém provedení (rozsah snímku až 267°) s pravými barvami (díky širokospektrálním LED diodám s plynulým přechodem vlnových délek mezi červeným, zeleným a modrým světlem) a kompletní nabídkou modalit pro zobrazení očního pozadí, včetně fluoresceinové angiografie a zabudované umělé inteligence zajišťující pokročilé automatické funkce.

Fotogalerie